by porownywarkalekow

Slides
15 slides

Zamienniki Leków

Published Aug 2, 2013 in Health & Medicine
Direct Link :

Zamienniki Leków... Read more

Prezentacja na temat idei użytkowania zamienników lekarstw. Dowiesz się z niej co to są lekarstwa generyczne - zamienniki oraz w jaki sposób można je znaleźć.

Read less


Comments

comments powered by Disqus

Presentation Slides & Transcript

Presentation Slides & Transcript

Leki zamienne - generyczne

Czym jest lek generyczny? Lek generyczny jest to zamiennik oryginalnego leku zawierającego tą samą substancje czynną.

Jakie wymogi musi spełniać taki lek? Zamienniki leków, aby były dopuszczone do obrotu muszą mieć udowodnione:

ten sam skład, muszą zawierać tę samą ilość substancji aktywnej. Mogą zawierać jednak inne substancje pomocnicze, pod warunkiem, że nie zmieniają one właściwości leku i nie wpływają na skuteczność. tę samą postać, tę samą dostępność biologiczną (biodostępność) takie samo działanie farmakologiczne

Co dają nam zamienniki leków? Zamienniki leków pozwalają ograniczenie kosztów leczenia zarówno w skali państwa jak i indywidualnego pacjenta. Są one tańsze od oryginalnych leków, jednocześnie zachowując tą samą jakość i sposób działania.

Gdzie mogę znaleźć zamienniki leków dostępnych w aptece? Wszystkie zamienniki znajdziesz na stronie www.porownywarkalekow.pl. Cały proces wyszukiwania jest bardzo prosty i przedstawię w kilku krokach.

Wchodzisz na stronę www.porownywarkalekow.pl

Wyszukujesz leku, który przepisał Ci lekarz, substancji czynnej zawartej w nim lub wpisujesz szukaną przez Ciebie frazę w pasku wyszukiwania na górze strony.

Szukasz na liście interesującego Cię leku, po wybraniu wchodzisz w interesującą Cie pozycje.

Po wejściu w interesującą C pozycje, pokażą Ci się informacje o leku, opinie innych użytkowników i co najważniejsze zamienniki dla tego leku.

Teraz znając nazwy zamienników i ich ilość, możesz iść do apteki i bez problemu zapytać o tańszy lek.

Czy są one gorsze od oryginalnych leków? Zamienniki nie są w żaden sposób gorsze od leków oryginalnych. Muszą spełniać jednakowe w stosunku do ich oryginalnych odpowiedników kryteria jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Zawierają tą samą substancje czynną co ich oryginalne odpowiedniki, a różnica w ich przyswajalności wynosi maksymalnie 3,5%.

Dlaczego zamienniki są tańsze? Przy tworzeniu leku generycznego, producent może oprzeć się na badaniach skuteczności i bezpieczeństwa przeprowadzonych już wcześniej przez producenta leku oryginalnego. Dodatkowo producenci zamienników nie są monopolistami, przez co starają się ustalać konkurencyjne ceny.

Gdzie mogę dostać zamiennik? W każdej aptece na prośbę pacjenta farmaceuta ma obowiązek wydać zamiennik leku w tej samej dawce i odpowiedniej ilości co oryginalny lek. Wyjątkiem jest, kiedy lekarz doda na recepcie adnotacje „nie zamieniać”.

Poznałeś już wszystkie zalety i sposób wyszukiwania leków generycznych – zamienników. W ten sposób uda Ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy na leczeniu. Po co przepłacać skoro są tańsze i przede wszystkim równie skuteczne zamienniki leków.