by krolyk

Slides
25 slides

PAPIEZ_FRANCISZEK.ppt

Published Mar 20, 2013 in Education
Direct Link :

PAPIEZ_FRANCISZEK.ppt... Read more

Read less


Comments

comments powered by Disqus

Presentation Slides & Transcript

Presentation Slides & Transcript

13. 03. 2013
Bóg przemawia znakami. Gdy w czasie Konklawe na kominie usiadła mewa srebrzysta nie odczytaliśmy tego znaku. Gdy podano imię papieża wszystko stało się jasne: argentum (srebrna)- Argentyna.


kard. Jorge Mario Bergoglio
NOWY PAPIEŻ
Franciszek

Św. Franciszek z Asyżu


"Franciszku, idź odbuduj mój kościół,
gdyż popada w ruinę!"


 Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski.
„Tego właśnie pragnę, tego szukam, to pragnę pełnić całym sercem”.
POSŁUSZEŃSTWO, UBÓSTWO I CZYSTOŚĆ

Św. Franciszek Ksawery
Odkrył, że Bóg pragnie, by wszyscy zostali zbawieni, dlatego jezuita chciał dzielić się z nimi największym skarbem swego serca - Jezusem. 
Chciał być "loco por Cristo", szalonym dla Chrystusa!

Imię Papieża
Jego imię to przypomnienie, jak ważny jest franciszkański duch dla Kościoła. Święty Franciszek z Asyżu był nazywany biedaczyną- wskazuje na potrzebę ubóstwa w Kościele.
A także odwołanie do przykładu św. Franciszka Ksawerego- jednego z największych misjonarzy.
W obu przypadkach najistotniejsze było głoszenie Ewangelii całemu stworzeniu. W porę i nie w porę. I taki duch, bez wątpienia będzie towarzyszył także Ojcu Świętemu Franciszkowi w NOWEJ EWANGELIZACJI.

Zdaje się, że kardynałowie znaleźli papieża „na końcu świata” . Zdecydowali się pokazać, że Kościół jest żywy, i że już nie w Europie bije jego serce.
Sięgnięcie po zakonnika, to także ważny znak. Kościół często odwoływał się po zakonników, gdy było trudno. I wiele wskazuje na to, że tak jest także obecnie…


Argentyńczyk z rodziny włoskich imigrantów,
z doktoratem zrobionym w Niemczech…

Nowy papież nie wstąpił do seminarium po ukończeniu szkoły średniej, ale najpierw skończył zwykłe studia - chemię na Uniwersytecie w Buenos Aires. Przeżył nawrócenie w czasie studiów i wybrał powołanie kapłańskie.
Nie jest też zwykłym księdzem, tzw. diecezjalnym, ale zakonnikiem - jezuitą. 


Chwila spotkania trzech kolejnych papieży. ..


W lutym 2001 roku Jan Paweł II
wyniósł go do godności kardynalskiej.

UBÓSTWO…


Gdy w 2001 r. mianowano go kardynałem, przekonywał Argentyńczyków, by nie przylatywali do Rzymu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze ofiarowali biednym. Zrezygnował także z biskupiej rezydencji, sam sobie gotował, a jego głównym środkiem lokomocji był miejski autobus.


„Żyjemy w najbardziej nierównej części świata, która rozwinęła się najwięcej, a najmniej zredukowała ubóstwo.
Nierówny podział dóbr utrzymuje się, tworząc sytuację społecznego grzechu, wołającego
o pomstę do nieba i ogranicza możliwości pełniejszego życia dla tak wielu naszych braci” .W roku kardynalskiej nominacji udał się do hospicjum dla umierających na AIDS, by obmyć im nogi. Jego gest obmycia i ucałowania nóg chorym na AIDS można porównać do ucałowania chorego na trąd.
Mamy tego świadomość, wiedząc jak łatwo tą chorobą się zarazić…
Do młodzieży…


„Nauczmy się wszyscy pracować dla sprawiedliwości. Dla tego celu miejmy zawsze otwarte serce, serce wielkie, by odpowiedzieć na potrzeby drugiego. Oby nikomu nie zabrakło tej postawy serca do bycia każdego dnia bardziej sprawiedliwym w naszym życiu”.

Jako Argentyńczyk uwielbia piłkę nożną.
Jego ulubionym klubem jest San Lorenzo z Buenos Aires.


SPRZECIW …

Gdy chodzi o rzeczy najważniejsze nie cofa się przed mocnymi, jednoznacznymi słowami. Powiedział stanowcze „nie” dla małżeństw homoseksualnych: „Nie bądźmy naiwni; nie rozmawiajmy o zwykłem politycznej bitwie średnich to restrykcyjne roszczenia przeciw planowi Boga. Nie mówimy o zwykłym projekcie prawa a raczej o machinacji ojca kłamstwa, który próbuje uwikłać dzieci Boga” Dodał, że adopcja dzieci przed homoseksualistów to forma dyskryminacji dzieci.
Ostro krytykuje także aborcję i antykoncepcje. Aborcję określił „wyrokiem na nienarodzone dzieci”. I podkreślał, że nie wolno skazywać dzieci poczętych w wyniku gwałtu i upośledzonych taką karą.

W dokumencie poświęcony Eucharystii nowy papież przypomniał, że do komunii świętej nie mogą przystępować osoby, które opowiadają się przeciwko życiu, są za aborcją, eutanazją czy popełniają poważne przestępstwa przeciw rodzinie.

PAPIEŻ MODLITWY
WEZWANIA


…za emerytowanego Biskupa Rzymu
Benedykta XVI

…za siebie nawzajem, jedni za drugich
i za cały świat

Pokornie pochyla głowę,
prosząc Kościół o modlitwę za siebie…

Polscy Biskupi o nowym Papieżu


- Przyjąłem ten wybór z ogromną radością i nadzieją. Osobiście bardzo czekałem na papieża z Ameryki Południowej. To była moja tęsknota i przedmiot mojej modlitwy. Więc choćby z tego powodu jestem bardzo szczęśliwy.
- Cieszy mnie ogromnie również to, kim papież Franciszek był do tej pory. Myślę o jego radykaliźmie, ubóstwie, prostocie, otwartości i umiejętności komunikacji z ludźmi. To wszystko cechy, które są dziś Kościołowi bardzo potrzebne .
- Jeśli chodzi o pierwsze spotkanie z wiernymi zaraz po wyborze, to chciałbym podkreślić dwie rzeczy. Najpierw piękna modlitwa za Benedykta XVI i potem to, co zrobił, chyba po raz pierwszy; pochylona głowa i prośba, żeby zanim on pomodli się za Kościół, Kościół pomodlił się za niego. To czysta Ewangelia - powiedział bp Edward Dajczak.